Hyr båt Storkanot (14 pers) - Vaxholm i av Effkå på Rentl.se

Storkanot (14 pers) - Vaxholm

Ta med hela gruppen och njut av en tur i våran storkanot. Den rymmer upp...

Kategori Båt
Hyr av Effkå Information AB / Skärgårdens kanotcenter
Hämtas i

Storkanot (14 pers) - Vaxholm

Ta med hela gruppen och njut av en tur i våran storkanot. Den rymmer upp till 14 personer!

- Pris -
Dygn: 2300kr
Helg: fre-sön 4600kr ( = 1534kr/dygn)
Vecka: 7000kr ( = 1000kr/dygn )

Vi har flera kajaker och kanoter än vad som syns i annonserna, det går bra att boka flera stycken.

Vi har mycket fina paddlingsvatten omkring oss och vi har nära till mellanskärgården med fantastiska områden och öar lämpliga för landstigning, bad och boende.

Charmiga och idylliska Vaxholm är Stockholm skärgårds huvudstad. Med sin vackra skärgård är Vaxholm en perfekt utgångspunkt för alla typer av paddelturer med kajak eller canadensare, såväl kortare dagsutflykter som längre expeditioner ut mot de allra yttersta skären i Stockholms skärgård.

Vattnen runt Skärgårdens kanotcenter (SKC) tillhör de allra finaste paddlingsvattnen i Stockholms skärgård. Det finns gott om mindre fjärdar, smala sund, vikar och vackra rastplatser. De inre vattnen ligger skyddade och lämpar sig väl för dagsutflykter med såväl canadensare som havskajaker.

I vår uthyrning använder vi bl.a. havskajaker från VKV /Vituddens kanotvarv i Västervik/ och vi har även andra kända havskajaker som SeaBird, Kodiak, Orion, Nelo, Trapper Marine m.fl.

Vi finns på vid Resarö ca 3 km innan Vaxholm. Du hittar oss ca 200m efter avfarten från väg 274/Vaxholmsvägen.

Perioden 15 maj till 31 augusti har vi bemannat heltid. Övrig tid öppet enligt överenskommelse.

Välkommen!

Båttyp: 
Kajak/Kanot
Antal sovplatser: 
0
Avbokningspolicy: 
Vid avbokning 2 dygn före hyresperiod återbetalas 100% av hyresbeloppet. Vid avbokning 1 dygn före hyresperiod återbetalas 50% av hyresbeloppet.
0 omdömen om Effkå Information AB / Skärgårdens kanotcenter

Effkå Information AB / Skärgårdens kanotcenter har inte fått något omdöme än

Senaste nyheterna

2019.11.14
Vi sväljer mikroplast motsvarande ett kreditkort ...
2019.10.24
Under hösten kommer vi synas i en rad olika medie...
2019.07.24
Det är därför nu helt gratis att använda Rentl...
2019.03.14
Äntligen börjar våren sakta men säkert göra s...

Vanligaste frågorna och svaren

Hur betalar jag?

Du som ska hyra ett objekt kommer överens med uthyraren kring hur och när betalning för hyresobjektet ska ske.

Hur får jag betalt?

Du kommer överens med den som ska hyra avseende hur och när betalning för ditt uthyrningsobjekt ska ske.

När ska jag återlämna det jag hyrt?

Datum framgår av bekräftelsemejlet du fick vid bokningen. Normalt ska hyresobjektet återlämnas senast klockan 09.00. Du kan avtala om annan återlämningstid men då ska du och den som hyr ut kommit överens om detta skriftligen t ex via mejl.

Är mina saker försäkrade vid uthyrning?

Uthyraren ansvarar för att hålla Objektet (inklusive eventuell utrustning och inventarier) försäkrat och att försäkringen även omfattar uthyrning. Uthyraren ansvarar för att när så krävs inhämta godkännande från sitt försäkringsbolag för att hyra ut Objektet. Uthyraren ansvarar också för att hålla sig uppdaterad kring eventuella förändringar i de försäkringsvillkor som gäller för det uthyrda Objektet. Ansvaret gäller under hela hyresperioden och tills Objektet är återlämnat till Uthyraren.